Directory and staff 2017-05-04T15:19:05+00:00
  • All
  • Administrator
  • Art
  • AVID
  • Counselors
  • Dual Language
  • English
  • History
  • Kitchen Staff
  • Leadership
  • Librarian
  • Literature
  • Maintenance
  • Math
  • Music
  • Nurse
  • Office
  • Paraeducator
  • PE
  • Safety
  • Science
  • Sixth Grade
  • Spanish
  • Special Education
  • Specialist
  • Support Staff
  • Teacher
  • Theatre
  • Video
  • World Studies
Abby Davis
Abby Davis
Principal
Filomon Afenegus
Teacher
PE, Leadership
Sandy Akerill
Teacher
Structured learning
Robert Bearak
Teacher
World studies
Chelsea Blackburn
Teacher
Band
Jessica Bray
Teacher
English, History
Beth Brisson
Teacher
History
Amos Brown
Teacher
Math
Michael Buss
Teacher
English
Ryan Callahan
Teacher
Math
Luis Castro Quintanilla
Teacher
Sixth grade Dual Language
Laura Cervantes
Teacher
Spanish, Literature
Ligia Chis
Teacher
AVID/English
Colin Douglas
Teacher
Math
Shelley Downing
Teacher
Math
Molly Groat Contreras
Teacher
Learning support
Kathy Hardy
Teacher
Math
Marcie Howard Dahlin
Teacher
Science
Corinne Johnson
Teacher
Math
Kristina Johnston
Teacher
Orchestra
Alessa Karlin
Teacher
Theatre
Jodi Koch
Teacher
PE
Nola Koch
Teacher
History
Meghan Little
Teacher
English
Shannon Long
Teacher
PE
Jacqueline Luna
Teacher
Science
Lori Marsh
Teacher
Sixth grade, English
Brendan McEachran
Teacher
Choir
Randy Meade
Teacher
Math
David Palmer
Teacher
Sixth grade, World Studies
Tim Paterek
Teacher
Science
Stephanie Poling
Teacher
Sixth grade
Sanjay Prasad
Teacher
English
Erika Prats
Teacher
Spanish/language, Dual Language
Jana Pusc
Teacher
Librarian
Russell Pusc
Teacher
PE
Mason Quiroz
Teacher
Math
Anna Ricks
Teacher
Science
Charlene Shea
Teacher
Science
David Sibley
Teacher
PE
Trish Smith
Teacher
Sixth grade, English
Ryan Stief
Teacher
Learning support
Susan Stratton
Teacher
Learning support
Scott Swalling
Teacher
Sixth grade, Math
Melissa Swenson
Teacher
Art
Karina Tobin
Teacher
Video tech
Kyle Virding
Teacher
AVID/English
Luke Waldow
Teacher
Science
Laura Wenrich
Teacher
Math
Mariah Wolff
Teacher
Sixth grade
Sheri Backous, Associate principal
Sheri Backous
Associate principal
Casey Greco, Associate principal
Casey Greco
Associate principal
Catlin Anderson
District resource officer
Patricia Chi
Business office
Charlyne Clark
Secretary
Keri Conway Dickinson
Paraeducator
Structured learning
Rose Crismon
Technology Support Specialist
Kathleen Deboer
Media clerk
Alicia Flinn
Paraeducator
Brandee Lassiter
Paraeducator
Lori Liljedahl
Registrar
Chipo Sowards
Paraeducator
Structured learning
Mary Tate
Media clerk
Maria Vasquez
Paraeducator
English language learners (ELLs)
Carey Williams
Paraeducator
Aaron Smith
Custodian
Steve Lind
Custodian
Erich Weinhart
Custodian
Christopher Kendall
Custodian
Kellie Budnick
Counselor
A-I
Rebecca Dunn
Speech therapist
James McDonnell
Counselor
J-P
Nicole Roll
Counselor
Q-Z
Allison Sparrow
Nurse
Andrew Stietzel
Psychologist
Carla Syron
Occupational therapist
Cindy Newstead
Nutritional Services
Lynette Rideout
Nutritional Services
Rita Jean Rios
Nutritional Services
Juana Tommasini
Nutritional Services
Jan Wellbaum
Nutritional Services
Sonja Ausmus
Nutritional Services